Leden 2012

Mikroskopické vybavení

14. ledna 2012 v 21:14 | Admin

Nyní si budeme povídat o mém vybavení. Moje vybavení je občas trochu nekompletní. o mém mikroskopu se dočtete více v článku "Mikroskop Meopta"
Mám laboratorní mikroskop Meopta ( obr. 1). Vlastním k němu různé příslušenství:
Obr. 1
- 1x monokulární hlava (obr. 2) s výškou aretací (obr. 3) (např. na nastavení tubusové délky mikroskopu 170 mm)
Obr. 2
Obr. 3
- 1x binokulární hlava se stranovou aretací a na obou okulárech je dioptrická regulace. (obr.4 )
Obr. 4

- 2 sady okulárů- O- orthoskopický 20x (obr. 5) , H- Huygensův 8x (obr. 6). (obr. 7 a 8)

Obr.5 (Zdroj: wikipedie.cz, zdroj dovoluje kopírování souborů)


(Zdroj: wikipedie.cz, zdroj dovoluje kopírování souborů)
Obr. 6
Obr. 7
Obr. 8

- 4 objektivy (obr. 9 a 10): 4x, 10x, 45x, 100x (imerzní olej, dále jen jeho zkratka: "OLim".

Obr. 9
Obr. 10

- Různé filtry (na obrázku uprostřed není filtr, ale objektiv, který při svícení zezdola vydává zelené světlo, tak ho používám) (obr. 11)
Obr. 11

- Sada na pitvání (obr. 12) (skalpel, preparační jehla, nůžtičky, pinzeta, špachtlička...)
Obr.12

- 2x Bürkerovy komůrky na počítání krevních elementů (obr. 13) (o těch si ještě popovídáme :-)
Obr. 13

- 1x měřící okulár (obr.14,15,16,17 ) (bohužel nikde nemohu sehnat objektivový mikrometr, takže nemohu měřit.) (1x návod)
Obr. 14
Obr. 15
Obr. 16
Obr. 17
- Samozřejmě podložní a krycí sklíčka. Podložním mám kolem padesáti, krycích kolem 150. (obr. 18)
Obr. 18

Mikroskop Meopta

3. ledna 2012 v 22:00 | Admin

Laboratorní mikroskop Meopta


(Základní dělení mikroskopů: A) Elektronový mikroskop ( tak ten opravdu nemám...Smějící se)
B) Světelný mikroskop )

(Světelný mikroskop (stejně jako elektronový) je optické zařízení, určené pro pozorování drobných, pouhým okem neviditelných objektů.)
Budu popisovat můj světelný mikroskop vyrobený ve druhé polovině 20. století v ČSSR firmou M e o p t a.
Je určen pro biologii (nauka o zkoumání života), mikrobiologii, zdravotnictví, zoologii (nauka o zkoumání živočišné říše), botaniku (nauka o rostlinách), palynologii (nauka o pylových zrnkách, veterinární lékařství, textilnictví, parasitologii (nauka o cizopasnících), ovocnářství, numismatiku (nauka o platidlech), kriminalistiku, chemii, fyziku, patologii (nauka o onemocnění a poruch živých systémů), fylopatologii (nauka o nemocích rostlin), filatelistiku (nauka o poštovních známkach a kolcích), entomologii (nauka o hmyzu), agronomii (nauka o zemědělství) atd... :-)

Nosné prvky konstrukce jsou z litiny. Díky tomu je tělo přístroje stabilní a tuhé. Jeho váha činí 7 kg. Má černou barvu pro snížení odlesků. Jeho základna měří na délku 12, na šířku 13 cm. Výška přístroje je 34-40 cm dle konfigurace. V přední části mikroskopu je otvor, kam se umíťuje osvětlení. Jeho propustnost světla se reguluje Irisovou clonou. Tělo je tvořeno výsuvným ramenem, před kterým je masivní stojan, na kterém je umístěn jeden šroub s hrubým makrošroubem a jeden s jemným mikrošroubem (jeden dílek jemného posuvu je 0,002 zdvihu ramene. Dále je na stojanu pohyblivý vozík s kondenzorem, jednou dobře promyšlenou Irisovou clonou a pohyblivé raménko pro vkládání filtrů. Kondenzor má zvětšení 1,4x. (Kondenzor je soustava silných čoček ( v našem případě 3), které soustřeďují světelné paprsky pod preparát.) Nad kondenzorem je vlastní stolek. Můj má dva posuvy: podélný a příčný ( má možnost blokace). Na stolku jsou svorky pro uchycení preparátu. Na výsuvném rameni jsou zespoda objektivy ( zvětšení: 4x, 10x, 45x, 100x). Při požití objektivu "100" je nutno použít tzv.: imerzní olej, ten opticky spojí krycí sklíčko preparátu a objektiv. Na horní části je okulárový tubus. (Okulár je soustava čoček, která připraví obraz pro naše oko a nasazuje právě do okulárového tubusu. Může být monokulární (jeden okulár), binokulární (dva okuláry), trinokulární (dva okuláry a jeden nástavec pro mikrofotografii). Celkové zvětšení mikroskopu je součin zvětšení okuláru a objektivu. Např.: Objektiv 40x a okulár 10x=celkové zvětšení 400x.) Vlastním dvě sady okulárů a to 8x a 20x, Tedy moje nejmenší zvětšení je 32x a největší 2000x. (To už je na hranici možností světelného mikroskopu.) Mám jednu monokulární hlavu a jednu binokulární. Monokulární je výškově stavitelná.

Vysvětlivky: Tučná závorka označuje obecný popis, či vysvětlení.

O příslušenství mého mikroskopu se dále dočtete v rubrice "Moje vybavení"

Úvod

3. ledna 2012 v 19:12 | Admin |  Úvod a vše kolem
Zdravím Vás na mém blogu!
Jmenuji se Martin Soural a jsem rád, že jste se na tyto stránky podívali.
O mikroskopii se zajímám již dlouho a řekl jsem si, jestli by si nedala moje práce někde publikovat. Na Blog.cz mě navedla moje sestra, jelikož má také svůj blog. Blog je zveřejněn od 3. ledna roku 2012. Od tohoto dne zde postupně přidávám moji tvorbu. Tvorba je jenom moje, není- li uvedeno jinak. Některé nápady jsem vzal v knize, kterou doporučuji všem mikroskopistům: Josef Špaček- Svět pod mikroskopem. Budu velmi rád, když budete psát komentáře a hlasovat v anketách. Všem nabízím tykání. Mikroskopie není jediný obor, kterým se zabývám. Zabývám se širokým spektrem oborů lidské činnosti. Kdyby se Vám něco nelíbilo, měli jste nějakou připomínku, nebo návrh, napište prosím do kolonky "Zpráva autorovi". Budu velmi rád. Vše je vítáno.
Mezi moje velké koníčky patří fotografování a proto zde na blogu budou články, které budou obsahovat fotografie a popisy fotografické techniky.
Ještě jednou děkuji za návštěvu stránek a přeji Vám hezký pobyt.

Martin Soural