Únor 2012

Kaktusy- jehlice

28. února 2012 v 21:14 | Martin |  MikroOstření:


Kdyby nebylo kaktusů, asi by nevznikl tento článek: http://mikroskopy.blog.cz/1202/erytrocyty-cervene-krvinky ...

Jehlice

27. února 2012 v 21:18 | Martin |  Mikro

Jehlice stříbrného smrkuŠikmý řez jehlicí

Kaktusové momentky

27. února 2012 v 18:57 | Martin |  Detail
Canon EOS 350D + Canon EF 70-200/2,8 L USM + Close-Up 500D


Adaptér na fotografování

15. února 2012 v 21:50 | Martin |  Mikro
Konečně mám můj léta toužený adaptér na fotografování! Už nemusím fotit přes okulár mobilem!

Jedná se o tubus, který je na spodní straně utahovatelný a na druhé straně je redukce M42-Canon EOS na zrcadlovku. Zde je rozebrán na nejmenší díly:

Spodní strana se nasadí na monokulární hlavu s průměrem 25mm.

Fotí se s ním výborně.

Moje dalekohledy

15. února 2012 v 18:43 | Martin |  Dalekohledy
Mám 4 dalekohledy a jedno divadelní kukátko (to sem ale moc nepatří...).:

Binokuláry:

- Bushnell Falcon 10x 50- vysoká světelnost, systém InstaFocus pro extra rychlé zaostření, Horší podání barev, slabší ostrost způsobená systémem rychlého zaměření. Rád ho používám na tzv.: "noční pozorování". Ve tmě tak nevynikne ta ostrost a barva... Ve tmě je naprosto úžasný. Ve své třídě poměrně lehký.

- Nikon Sportlite 10x 25- je zástupce nejnovější řady dobrého japonského výrobce Nikon. Obraz je krásně čistý a barevná vada je vychytaná. Je lehoulinký a malinký. Mám k němu pouzdro na opasek, div ho nenosím i na nákup...Smějící se. Má centrální zaostřování. Světelnost je trochu horší, ale všechny jeho dobré vlastnosti vykompenzují tuto jedinou, ne dobrou vlastnost. Rozhodně doporučuji. Nejlépe na turistiku a jiné výlety.


- Tento 7x 50- Starý a známý ruský výrobce vojenské optiky. Má velmi dobré a věruhodné podání barev. Centrální zaostřování. I přes malé zvětšení je dobrý a velmi ostrý. Jedinou nevýhodou je jeho velká váha, hodí se spíše na upnutí do stativu.


Monokuláry:

- Transfokátor (neboli zoom, jak píšu v tomto článku) Zenica 8- 24x 40- Ruský monokulár, je ostrý a lehký. Vysouvá se. Horší podání barev, horší světelnost. Používám ho spíše k pozorování stabilních cílů. Bez stativu je skoro nepoužitelný. Disponuje velkým rozsahem zvětšení, jehož se dá hojně využít. Chyba barvy je znát až při větším zvětšení.

Dalekohledy

15. února 2012 v 18:39 | Martin |  Výbava

Bushnell Falcon 10x 50:
Nikon Sportlite 10x 25:


Dá se připnout na opasek.


Tento 7x 50:

XXXXX


Zenica 8- 24x 50:
Zenica na stativu.

Krátký úvod do světa přiblíženého dalekohledem

15. února 2012 v 16:11 | Martin |  Dalekohledy
Vlastně to byly dalekohledy, co mě přimělo k mikroskopii. Fascinoval mě svět přiblížený jedním pohledem do dalekohledu. Normálně tak daleko, najednou tak blízko. Poté jsem se začal o optiku zajímat více a už jsem se vezl...

Značení a dělení dalekohledů:
Dalekohledy dělíme na: monokulární a binokulární.
Monokulární: Jedna dlouhá trubice, na jednom konci (pozorovacím) může být zahnutá atd...
Binokulár: Dvě trubice spojené uprostřed. Může mít různé tvary.
Např.: Bresser Hunter 8- 24x 50 : první číslo udává zvětšení dalekohledu. Zde je to ukázáno na zoomovém dalekohledu, tedy na dalekohledu s proměnným zvětšením. Takže pozorujete ptačí hnízdo- hnízdo vám zvětší 8x (potom si pomocí páčky plynule nastavujete zvětšení) až 24x. Zoom je docela výhodný, dá se s ním pěkně vyhrát.
Druhé číslo ukazuje průměr vstupní čočky, tedy čím větší vstupní čočka, tím větší světelnost. (A větší tíha...)
Dalekohledy s neproměnným zvětšením se značí podobně např.: Bushnell Natureview 8x 40 Birder. První číslo značí zvětšení dalekohledu. Takže žádné jiné zvětšení nemáte k dispozici. Jenom ostříte.
Ostří se většinou jedním způsobem, a to centrální ostření. Na zádech přístroje je váleček, s kterým jde otáčet na dvě strany.
Existují i jiné druhy, např.: InstaFocus- na zádech je hranol, kterým jenom hýbete ze strany na stranu a jím rychle zaostřujete. (Dobré na rychle se pohybující cíle.) Poté další zvláštnost Permafocus ("stále ostrý")- u tohoto dalekohledu nemusíte ostřit vůbec. Bohužel "stáleostrost" má i své chyby. Obraz nebude tak ostrý jako u starého systému centrálního ostření. A dalo by se čekat, že přístroj bude těžký.
Očnice jsou gumové kruhy okolo okuláru. U novějších typů jsou stahovací.
Zorné pole je obraz, který můžeme vidět při pohledu do okuláru, či hledáčkem.
Antireflexní vrstvy jsou vrstvy, zajišťující lepší podmínky pro pozorování, nesmí se na ně sahat! NIKDY NESAHAT NA ČOČKY U DALEKOHLEDU A JINÝCH OPTICKÝCH ZAŘÍZENÍ!!! U zadních čoček se to dá ještě speciálními roztoky utřít, ale na předních čočkách jsou antireflexní vrstvy a pot na ně funguje jako rozpouštědlo. Po sáhnutí na ně budou vsrtvy nenávratně poškozené.
To je asi tak to nejzákladnější, poté jsou ještě další poznávací znaky jako: vzdálenost výstupní pupily, relativní světelnost...
Častým používáním se člověk naučí dobře a rychle zaměřovat předměty.
Pozor na čínské dalekohledy! Hlavním znakem jsou jasně červené až oranžové vstupní čočky. Dalším znakem jsou různé nápisy na vstupní čočce, ty tam nemají co dělat. Dále pak nízká cena. Častá značka nekvalitních dalekohledů je firma Sakura. Tak pozor při výběru dalekohledu! Doporučuji značky Bushnell, Bresser, Meopta, Tento, Nikon, Canon, Carl Zeiss, Swarovski... Výrobky prvních 6 značek jsou levnější a také docela kvalitní. Další 2 značky jsou spíše pro fajnšmekry.

Práce s mikroskopem

12. února 2012 v 17:57 | Martin |  Mikro
Navazuji na tento článek: Co budeme potřebovat. Naučíme se práci a zacházení s mikroskopem.
Najdeme si vhodné místo pro pokusy- nejlépe starý stůl, který už asi nikdo používat nebude. Místo by mělo mít dostatek světla- pokud nemá váš mikroskop zabudované osvětlení, potřebuje světlo do zrcátka.
Má- li váš mikroskop krabici, není co řešit. Pokud nemá krabici, nejlepší by bylo si jí vyrobit, nebo sehnat. Stačí kartonová.
V té si můžeme mikroskop uchovat před nepříznivým vlivem okolí tzn.: prach, škrábance atd...
Teď samotná manipulace:
Zapneme osvětlení, nebo nastavíme zrcátko tak, aby odráželo světlo do mikroskopu.
Sloup mikroskopu vytáhneme nahoru, aby při vkládání preparátu bylo dost místa na ruce. Chytíme preparát do stolku.
Nastavíme nejmenší objektiv. Hledíme ze strany na mikroskop a pomalu snižujeme sloup dolů. Zároveň občas pohlédneme do okuláru, jestli máme zaostřeno. Poté pouze doostřujeme mikroposuvem. Opatrně měníme objektivy.
Máme- li kondenzor s clonou, můžeme si více vyhrát- mikroskopování v temném poli atd... Případně můžeme vkládat filtry a měnit intenzitu osvětlení.

Mikroskop Meopta

12. února 2012 v 17:32 | Martin |  Výbava
(Základní dělení mikroskopů: A) Elektronový mikroskop ( tak ten opravdu nemám...Smějící se)
B) Světelný mikroskop )
(Světelný mikroskop (stejně jako elektronový) je optické zařízení, určené pro pozorování drobných, pouhým okem neviditelných objektů.)
Budu popisovat můj světelný mikroskop vyrobený ve druhé polovině 20. století v ČSSR firmou M e o p t a.
Nosné prvky konstrukce jsou z litiny. Díky tomu je tělo přístroje stabilní a tuhé. Jeho váha činí 7 kg. Má černou barvu pro snížení odlesků. Jeho základna měří na délku 12, na šířku 13 cm. Výška přístroje je 34-40 cm dle konfigurace. V přední části mikroskopu je otvor, kam se umíťuje osvětlení. Jeho propustnost světla se reguluje Irisovou clonou. Tělo je tvořeno výsuvným ramenem, před kterým je masivní stojan, na kterém je umístěn jeden šroub s hrubým makrošroubem a jeden s jemným mikrošroubem (jeden dílek jemného posuvu je 0,002 zdvihu ramene. Dále je na stojanu pohyblivý vozík s kondenzorem, jednou dobře promyšlenou Irisovou clonou a pohyblivé raménko pro vkládání filtrů. Kondenzor má zvětšení 1,4x. (Kondenzor je soustava silných čoček ( v mém případě 3), které soustřeďují světelné paprsky pod preparát.) Nad kondenzorem je vlastní stolek. Můj má dva posuvy: podélný a příčný ( má možnost blokace). Na stolku jsou svorky pro uchycení preparátu. Na výsuvném rameni jsou zespoda objektivy ( často používané zvětšení: 4x, 10x, 45x, 100x). Při použití objektivu "100" je nutno použít tzv.: imerzní olej, ten opticky spojí krycí sklíčko preparátu a objektiv. Na horní části je okulárový tubus. (Okulár je soustava čoček, která připraví obraz pro naše oko a nasazuje právě do okulárového tubusu. Může být monokulární (jeden okulár), binokulární (dva okuláry), trinokulární (dva okuláry a jeden nástavec pro mikrofotografii). Celkové zvětšení mikroskopu je součin zvětšení okuláru a objektivu. Např.: Objektiv 40x a okulár 10x=celkové zvětšení 400x.)Vlastním několik sad okulárů a to 8x, 10x, 15x a 20x, Tedy moje nejmenší zvětšení je 32x a největší 2000x. (To už je na hranici možností světelného mikroskopu.) Mám jednu monokulární hlavu a jednu binokulární. Monokulární je výškově stavitelná.

Cibule

9. února 2012 v 22:02 | Martin |  Mikro
Starý a dobrý pokus s cibulí. Já to zkusil s fialovou cibulí, takhle to dopadlo:

Zv.: 80x

Zv.: 200x


Zv.: 900x

Zv.: 2000x
Tady se to hrozně špatně rozeznává. Uprostřed je vidět buněčná stěna a v ní jádro.

Mikroreliéfy

8. února 2012 v 19:49 | Martin
Nyní budu psát o výrobě mikroreliéfu u rostlin...

Tato metoda je velmi jednoduchá a zároveň hodně efektivní. Výsledky 
pozorování s ní jsou výborné.
 
Potřeby:
       - Světelný mikroskop
       - list
       - bezbarvý lak na nehty nebo lepidlo Herkules
       - ostrou pinzetu
       - podložní sklo 
 
List otočíme na rubovou stranu. Bezbarvým lakem nebo lepidlem 
opatrně potřeme. 
Vrstva nesmí být moc tenká nebo moc tlustá.
 Takto natřený list dáme na dobře větrané místo. Počkáme dvě až tři 
hodiny (nejlepší je nechat do rána). 
Dobře vysušený lak sloupneme ostrou pinzetou. Sloupávat se musí opatrně,
 jelikož by se mohl preparát zničit. 
Položíme na sklíčko, chytneme do stolu mikroskopu a při středně silném
 osvětlení pozorujeme. 
V mikroreliéfu listu jsou dobře vidět dýchací průduchy a v nich svěrací
 buňky a průduchová štěrbina.
Mikroreliéf je možný sjímat z hodně věcí např.: vlasu, jehlice z kaktusu, 
dokonce i trichomy
 ("chlupy" u rostlin, například když vás žahne kopřiva, 
tak to co vás "žahne" je trichom, který má
 na konci ampulku s kyselinou mravenčí, dostane se 
vám pod kůži, ampulka se zlomí a ve
 vás zůstane kyselina mravenčí)
 
Zv.: 2000x

Zv.: 200
List, který jsem natřel permanentním fixem.

Co budeme potřebovat?

7. února 2012 v 21:58 | Martin |  Mikro
Tohle bude docela náročný článek... Sami pochopíte...

Začneme těmi nejméně náročnými předměty.
- lupa- obyčejná čtenářská, ta zvětšuje přibližně 1x až 2x. To je pro nás málo. My budeme potřebovat lupu zvětšující tak desetkrát.
- průhledné krabičky nebo Petriho misky (doporučuji dražší variantu, tedy "Petričky". Pracuje se s nimi o dost lépe než s krabičkami. A hlavně vydržejí i náročnější pokusy...
- nejlépe nějaké staré a mrtvé živočichy (mouchy na parapetech atd...) pokud se někomu tato práce ohaví, bude to mít s mikroskopií těžší.
- no a konečně MIKROSKOP! Ale tady pozor!!! Pokud nejste majitelem mikroskopu, tak bych si dával pozor; mikroskop je drahá záležitost a rozhodně záleží na jeho výběru! U mikroskopu hodně záleží na kvalitě, proto doporučuji HLAVNĚ NE ČÍNSKÝ MIKROSKOP!!! Říkám vlastní zkušenost. Jsem majitelem i jednoho čínského mikroskopu a řeknu Vám, když ho srovnám s mojí Meoptou, to je teprve rozdíl! U čínského mikroskopu není zabudované osvětlení a celý mikroskop váží asi jako stůl od mého mikroskopu, žádný mikroposuv. Jsou to jenom zbytečně vyhozené peníze. Vyplatí se si připlatit. Kupovat nové přístroje je zbytečně drahé. Doporučuji internetovou aukční síň AUKRO. Zde je hodně věcí, mikroskopy najdete v Elektro- Foto- Optika- Mikroskopy. Odtamtud mám celý mikroskop a spoustu příslušenství. Takže koupi mikroskopu bych zvážil. Je to pouze na Vás jak se rozhodnete.
- skalpely, nůžtičky, jehly, špachtličky, kapátka, lahvičky, špejle,....... A zase- vyplatí se připlatit.
- rozhodně podložní a příložní skla (podložní jde případně nahradit za průhlednou izolepu nebo fólii
- filtry (dají se vyrobit s barevných fólií)
- zkumavky (stačí malé)
- injekční stříkačky s jehlami
- hodně trpělivosti (bez té to vážně nepůjde)
- čas a místo
- pochopení od příslušníků rodiny...

Tak to je asi to nejzákladnější co je potřeba pro vstup do mikroskopického světa. Záleží na Vašich možnostech.

Roztátý sníh

7. února 2012 v 20:08 | Martin |  Mikro
Roztátý sníh:

Zv.: 80x

Chtěl jsem vyfotit krystalky sněhu, ale než jsem doběhl, tak vzniklo toto. Ty velké kusy jsou fragmenty vloček které ustaly nával tepla.

Erytrocyty- červené krvinky

7. února 2012 v 19:42 | Martin |  Mikro
Erytrocyty- neboli červené krvinky. Stačí kapka krve (tenhle vzorek co mám já je sotva viditelný) a nechat zaschnout na sklíčku.
Poté pozorovat při silném zvětšení.

Zv.: 2000x
Všimněte si pro erytrocyty typických důlků. Ty jsou dobře vidět až v elektronovém mikroskopu.

Takto vypadají Bürkerovy komůrky na počítání erytrocytů a leukocytů (bíle krvinky):

Zv.: 200x

Povrchové napětí

6. února 2012 v 21:29 | Martin |  Mikro
Již dlouhou dobu se zajímám o povrchové napětí, zkusil jsem zkumavky naplnit až po okraj, naplnil stříkačku vodou a pomalu dávkoval kapky vody:


Kéžby krystalky vody

6. února 2012 v 21:05 | Martin |  Mikro
Zkusil jsem dát kapku vody na sklíčko, dát na půl hodiny do mrazáku a rychle utíkal z kuchyně k mikroskopu...Smějící se
Bohužel se nejedná o krystaly, nýbř o vodu vysráženou na sklíčku...
Výsledek posuďte sami:

Zv.: 80x
Bohužel stále nemám adaptér na fotografování do zrcadlovky, tak jsem nucen fotit mobilem...Plačící
Fotím tak, že objektiv mobilu přibližuji opatrně k okuláru a cvaknu. Jediným problémem je možné třesení rukou...